Wysyłanie poczty przez spine

Właśnie jestem na etapie projektowania mechanizmu wysyłającego maile do użytkowników. Na chwilę obecną będzie on mi służył do wysyłania wygenerowanych haseł na adresy mailowe przypisane do kont systemowych. Niestety (a może stety ;)) nie posiadam obecnie pod ręką serwera SMTP, który wyśle mi maila z localhosta bez konieczności uwierzytelniania. Dzięki temu mam większą motywację do stworzenia mechanizmu, który będzie w stanie uwierzytelnić się z wykorzystaniem SSL do dowolnego serwera SMTP. Użyję do tego celu dostępnej w PHP biblioteki PHP Mailer.

Pierwszym problemem projektowym przed którym stanąłem był wybór miejsca w którym umieszczę konfigurację SMTP. Najprościej byłoby umieścić taką konfigurację w pliku config.php. Po chwili zastanowienia doszedłem do wniosku, że jednak nie byłoby to dobrym pomysłem. Plik config.php podlega wersjonowaniu. Mógłbym przez pomyłkę bardzo łatwo udostępnić na githubie dane: login, hasło, adres prywatnego serwera w świat. 😉 To zdecydowało o tym, że podjąłem decyzję o trzymaniu tych ustawień w bazie danych. Ułatwi to na pewno personalizację ustawień do potrzeb użytkownika spine.

Na chwilę obecną jestem w trakcie tworzenia formularza, który posłuży do zapisania i późniejszej edycji informacji na temat serwera SMTP.